Czego pracodawcy oczekują od ZUS?
Przedsiębiorców więcej łączy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych niż dzieli. Taki wniosek nasuwa się po spotkaniu „ZUS dla biznesu”, które odbyło się 24 listopada 2016 r. w Lublinie. Podczas dyskusji przedstawiciele pracodawców podzielili się swoimi oczekiwaniami w stosunku do instytucji i propozycjami zmian w przepisach.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pracodawców i przedsiębiorców, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz reprezentacja środowiska akademickiego. Prof. Uścińska podkreśliła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tworzy przepisów i nie ma wpływu na wysokość składek, ale i tak stara się inicjować zmiany, które będą korzystne dla przedsiębiorców. Pracodawcy podzieli się swoimi spostrzeżeniami i propozycjami. – Potrzeba szybkiej reakcji ZUS na błędy w dokumentach popełnianych przez płatników. To pozwoli im szybciej korygować dokumentację – podkreślił prezes Lubelskiego Forum Pracodawców Zbigniew Michalak. Prof. Uścińska zgodziła się, że zmiany w tym zakresie są niezbędne. – Trwają właśnie prace nad przepisami o e-składce, które uproszczą przekazywanie składek i przygotowanie dokumentów płatniczych. Dzięki temu przedsiębiorcy będą wykonywać jeden przelew do ZUS zamiast kilku osobnych, a to zadaniem Zakładu będzie podział opłaconej składki na kilka funduszy. Według planów przepisy mogłyby wejść w życie w 2018 roku – poinformowała prezes ZUS.
Przedstawiciele pracodawców poruszyli też problem weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych sprzed nawet kilkunastu lat. Składki mogą się przedawnić, ale obowiązek ustalenia ubezpieczenia już nie. – W naszej branży często występują umowy krótkoterminowe, nawet kilkudniowe. Sprawdzenie prawidłowości ubezpieczenia po bardzo długim czasie jest w ich przypadku mocno utrudnione. Przydatne byłoby ograniczenie czasowe dla tego typu weryfikacji – zaproponował prezes Regionalnej Izby Turystyki w Lublinie Lucjan Bukryj. ZUS też dostrzega ten problem. – Dla nas konieczność cofania się do tak odległych okresów ubezpieczenia to także ogromna praca do wykonania. Również uważamy, że trzeba tu wprowadzić ograniczenie czasowe. Wspólnie z ministerstwem szukamy rozwiązania – odpowiedziała prof. Uścińska.
Spotkanie „ZUS dla biznesu” odbyło się we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Ekonomicznym, przy okazji podpisania umowy o współpracy między oboma instytucjami. Oprócz Prezesa Lucjana Bukryja wziął w nim również udział Prezes RIG Marek Wagner.