Szanowni Państwo,
W związku z nadzorem realizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą w zakresie legalizacji dokumentów handlowych wykonywanej przez RIG w Lublinie uprzejmie przedstawiamy poniżej uwagi i przypomnienia:
- Izba potwierdza jedynie dokumenty wystawione przez firmy i instytucje krajowe.
- Izba nie potwierdza:
- zaświadczeń i raportów bankowych,
- zaświadczeń i decyzji wydanych przez urzędy skarbowe,
- wydruków rejestracji firm w CEIDG, Regon
- dokumentów sądowych, w tym KRS,
- dokumentów sądów arbitrażowych,
- długo i krótko terminowych deklaracji dostawcy,
- elektronicznie generowanych deklaracji celnych,
- dokumentów urzędowych podlegających legalizacji Apostille,
- dokumentów nie podpisanych,
- tłumaczeń wykonanych przez tłumaczy przysięgłych
- Dokumentów potwierdzonych notarialnie, których procedurę legalizacji określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości,
- oświadczeń eksportera o pochodzeniu towaru na drukach urzędowych lub graficznie i treściowo przypominających druk urzędowego świadectwa pochodzenia,
- kserokopii dokumentów za zgodność z oryginałem
- Przy weryfikacji dokumentów składanych w celu ich legalizacji zwracamy uwagę na wystawcę dokumentu:
- jeśli brak jest informacji o wystawcy dokumentu to konieczne jest· poprawienie dokumentu lub umieszczenie pieczątki firmowej.
- konieczna jest zgodność nazwy firmy podanej na dokumentach z jej nazwą· umieszczoną w dokumentach rejestracyjnych firmy. Poprawna nazwa firmy musi być również umieszczona w naszej legalizacji (pieczęć legalizacyjna nazwiskowa).
- Legalizacja izby musi być umieszczona pod podpisem wystawcy, a jeśli nie ma miejsca pod podpisem, to na następnej stronie od samej góry. Jeżeli natomiast nie ma miejsca na legalizację izby na całym dokumencie to należy dokleić czystą kartkę, w miejscu zespolenia umieścić odcisk pieczęci okrągłej, a legalizację na początku doklejonej kartki.
- Dokumenty wielostronicowe podlegają zespoleniu (pieczęcią okrągłą na zagiętym do tyłu narożniku lub na połączeniu sznurka z dokumentem w zależności od grubości dokumentu zgodnie Instrukcją legalizacji dokumentów).
- Zerowa stawka podatku VAT odnosi się tylko do legalizacji dokumentów handlowych kierowanych na eksport. Jeżeli dokumenty handlowe kierowane są rynek unijny albo nie dotyczą eksportu a wysyłane są za granicę stosowana jest stawka VAT w wysokości 23 %.
Do stosowania w bieżącej działalności legalizacyjnej.
Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA